Zgłoszenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego dokonuje się w organie dowolnej gminy lub dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Zgłoszenia można dokonać w formie elektronicznej w organie gminy, który wydał dowód osobisty, natomiast w placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu. Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego posiadacza dowodu nieposiadającego zdolności do czynności prawnych lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych dokonuje rodzic, opiekun prawny lub kurator. Utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego zgłasza się na formularzu. Potwierdzeniem głoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego jest wydanie zaświadczenia. Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego, oraz posiadaczowi dowodu osobistego przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, który dokonał zgłoszenia w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu, zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego wydaje się na żądanie. Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż 2 miesiące.
W dniu 1 marca 2015 r. w związku z wejściem nowych przepisów z zakresu wydawania dowodów osobistych następuje zmiana wniosku o wydanie dowodu osobistego (wniosek do pobrania na dole strony). Będzie również obowiązywał nowy rodzaj fotografii. Wymogi techniczne fotografii do nowego dowodu osobistego są analogiczne jak fotografii do paszportu. Istotna zmianą jest wymóg w zakresie terminu wykonania fotografii, nie może ona być starsza niż 6 miesięcy.
Zgodnie projektem zmiany ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych przyjętym przez Radę Ministrów termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych został przesunięty o 2 miesiące, z 1 stycznia 2015 na 1 marca 2015. Nowe dowody osobiste mają zyskać nowy wizerunek. Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną bez zmian. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach, dodatkowo projektowane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodu osobistego mówi o fotografii wykonanej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat. Istotne, iż stare dowody osobiste nie tracą swojej ważność do upływu terminu wykazanego w dokumencie. Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania. Co ważne jeżeli ktoś zmieni adres zameldowania, nie będzie musiał, tak jak dotychczas, wymieniać dowodu. Wymiana będzie jednak konieczna w wypadku zmiany nazwiska. Nowy dokument zgodnie z cytowaną wyżej ustawą będzie zawierał imię (imiona) i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL, obywatelstwo oraz dane dotyczące dowodu osobistego serię i numer, datę wydania, datę ważności, oznaczenie organu wydającego dowód osobisty. Dowód osobisty ma służyć tylko do potwierdzenia tożsamości oraz obywatelstwa polskiego. Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP. Wydanie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne, ustawodawca nie przewidział opłat w tym zakresie (opłat za wydanie dowodów nie ma od 2010 r.). Na nowy dowód maksymalnie trzeba będzie poczekać 30 dni. Jednak ten okres może być krótszy. Obecnie czas realizacji trwa około 10 dni i nie powinien być dłuższy po wejściu w życie nowych przepisów.-
- Wydział Dowody osobiste
- Termin załatwienia 30 dni roboczych
- Osoba kontaktowa Renata Berger
- Miejsce załatwienia Urząd Gminy Inowrocław
- Telefon kontaktowy 523555827
- Miejsce odbioru Organ dowolnej gminy
- Wymagane dokumenty
Wniosek wraz z załącznikami:
-jedna kolorowa fotografia o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrząca na wprost z otwartymi oczami nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą w/wym. wymogi,
- skrócony odpis polskiego aktu urodzenia albo skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa lub orzeczenie sądu w przypadku niezgodności danych osobowych,
- dokument poświadczający obywatelstwo polskie w przypadku niezgodności dotyczącej obywatelstwa. - Opłaty Bez opłaty
- Tryb odwoławczy Nie przysługuje
- Uwagi
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w organie dowolnej gminy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa rodzic, opiekun lub kurator.
Osoba obowiązana do posiadania dowodu osobistego może złożyć wniosek nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek, za wyjątkiem małoletniego oraz osoby ubezwłasnowolnionej.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy drukować dwustronnie. - Podstawa prawna
-ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2016 r., poz. 391),– rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i wzoru (Dz. U. 2015, poz. 212).
- Typ treściProcedury załatwiania spraw
Załączniki
WSO_wniosek_dowod_osobisty_nowy | dodany: 13:59, 02.02.2017 | przez: Daniel Kościelny |